Vesti

Predstavnici našeg Udruženje bili su gosti od 13. do 16. juna Škole rezervnih oficira pešadije u Republici Srpkoj u Bileći.

Za potrebe rezervnog oficirskog sastava kopnene vojske Kraljevine SHS formirane su 1923. dve vojne škole: u Sarajevu je bila smeštena Škola za rezervne pešadijske i artiljerijske oficire, a u Bileći posebna Škola za rezervne pešadijske oficire.

Malo mesto u istočnoj Hercegovini (sada u Republici Srpskoj) postalo je poznato širom Jugoslavije baš po toj školi. Školovanje je trajalo devet meseci, posle čega su polaznici odlazili u trupu.

U Bileći je školovanje počela 11. klasa ŠRO. Od 1947. do 1950. godine rezervni oficirski kadar pešadije školuje se pri komandama Armija gde su se nalazili nastavni bataljoni (u periodu od 1944. do 1954. postojale su čak 23 oficirske škole za aktivne starešine svih vidova, rodova i službi, pa je i potreba za rezervnim oficirskim sastavom povećana).

Sledeće, 1951. godine, formirane su dve Škole za rezervne pešadijske oficire. Uslov za prijem bilo je obrazovanje od najmanje šest razreda gimnazije, odnosno srednje, više i visoko obrazovanje, a školovanje je trajalo godinu dana.

Pitomci su prvi oficirski čin sticali posle uspešno završenog školovanja i dvomesečne vežbe posle odsluženja vojnog roka. Škola je smeštena u kompleksu kasarne ”Moša Pijade”, a prostor koji je koristila (zajedno s poligonima i strelištima) iznosi preko 70 hektara.

Bilećka kasarna ima dugu istoriju, a njeno postojanje zabeleženo je kroz tri veka. Prva klasa ŠROP-a JNA formirana je 1956. godine, a poslednja je iz ove kasarne otišla 1992. godine. ŠROP je završilo više od 56.000 pitomaca. Tradicija je nastavljena pri ŠROP-u Vojske Republike Srpske, koja je trajala od 1997. do 2003. godine, kada je iz bilećke kasarne izašlo šest klasa.

U bilećkoj kasarni službalo više od 950 starešina, oficira i podoficira, a vojni rok služilo više od 11.000 vojnika. U bilećkoj kasarni radilo je oko 480 civilnih lica – sve u funkciji da tadašnja vojska iznedri što bolji i kvalitetniji kadar.

Šta je danas sa školovanjem rezervnih oficira Vojske Srbije? U novim okolnostima, bez obaveznog služenja vojnog roka, na Vojnoj akademiji Univerziteta odbrane pod sloganom ”Čast je naša imovina” održava se kurs slušalaca za rezervne oficire, u skladu sa novom doktrinom i izmenjenim geostrateškim i političkim okolnostima.